Mobil Uygulama Nedir?

Bilinmesi Gereken Mobil Uygulama Ayrıntıları Nelerdir? Mobil uygulama, akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar gibi mobil aletlere özel tasarlanmış olan ve yine özel olarak kodlanan yazılım programlarıdır. Kişilerin masaüstü aletlerden mobil aletlere yönelmeleri ve kullanım oranının yükselmesi, mobil yazılımların daha kıymetli ve önemli olmasına neden oldu.

Mobil Uygulama Ne Demektir?

Mobil uygulama, akıllı cep telefonu, tablet bilgisayarlara göre özel yazılan kod ve tasarımlarla yapılan programlara verilen isimdir. Mobil uygulamalar, küresel çapta iOS ve Android işletim sistemlerinin kullanılması kaydıyla hazırlanırlar. Planlanan ve tasarlanan tüm projeler için mobil uygulama geliştirmek mümkündür. Ancak dikkate alınması gereken en önemli ayrıntı yapılacak olan uygulamanın işletim sistemini dikkate almak kaydıyla geliştiriliyor olmasıdır. İşletim sistemini dikkate almayan bir mobil uygulamanın kullanıcılar tarafından kullanılması teknik anlamda mümkün olmayacaktır.

Bir Mobil Uygulamaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Mobil cihazların yaşantımıza girdikleri günden bu yana, uygulamalar her geçen gün daha da akıllı hale geldi. İlaveten kişilerin mobil cihazlarıyla geçirdikleri vakitler de her geçen gün artmaya devam etti ve ediyor Kişiler mobil cihazlarla geçirmiş oldukları zamanın büyük bir bölümünü de mobil uygulamalar kullanarak geçirmekteler. Yapılan araştırmalar neticesinde kişiler mobil cihazlarda geçirmiş oldukları zamanın yaklaşık yüzde 70’ini mobil uygulama kullanmak için ayırıyorlar. Mobil uygulamaların genel olarak web sayfasına oranla daha pratik ve rahat kullanışlı olması sebebiyle kişileri mobil uygulama kullanmaya yönlendiriyor. Özetle mobil uygulamalar kullanıcılar için web sitesine girmekten daha cazip geliyor. Mobil uygulamalar kişilere bu denli yakınken bunun avantajlarından faydalanmamaları onlar için çok büyük bir kayıp olur. Özellikle de marka kimliği oluşturmak adına bir mobil uygulamanın varlığı şarttır. Mobil uygulamayla hedef kitleye daha kolay ulaşmak mümkün olduğu gibi ilaveten oluşturulan etkinlikler, kampanyalar, güncel içerik ve indirimler kullanıcılara daha kolay ve pratik bir biçimde iletilebilmektedir. Bütün bu avantajlara ek olarak dijital pazarlama aracı olarak da yine kişilere önemli bir avantaj sunar. Özellikle de ürün veya hizmet satışları yapmakta olan e-ticaret siteleri için mobil uygulamalar potansiyel müşterilerle olan bağı güçlendirecektir. Çünkü kişiler, internet üstünden yapmış oldukları alışverişlerin ortalama %75’ini mobil cihazlarını kullanmak koşuluyla gerçekleştirmektedirler. Mobil uygulama kullanımları ve popülerlikleri gün geçtikçe artmaya devam edecek. Bu sebeple, web sitesi üstünden kullanıcılara sunulmuş olunan hizmetlerin, mobil cihazlar için de programlar vasıtasıyla kişilere sunulması gerekmektedir.

Mobil Uygulama Firmaları

Mobil uygulamalarla ilgili birkaç ön bilgi aktarmamızın ardından, mobil uygulama yazan firmalar konusuna girmekte yarar var. Mobil aplikasyonların özel kod yapıları ve tasarımları sayesinde işletim sistemleriyle uyumlu olarak hazırlandığını artık biliyoruz. Mobil uygulamaların küresel çapta Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumlu olarak geliştiriliyor. Mobil uygulama yapanlar çalışmaları başlatmadan evvel müşteri taleplerini inceleyip ve gerekli araştırmaları yaparlar. Mobil uygulama geliştirme ve çalışılacak olan firma seçiminde hem müşteriyle hem de firmayla alakalı pek çok önemli nokta bulunmakta. Öncelikle istenilen mobil uygulama ile ne hedeflenmektedir? Mobil uygulamayla ilgili amaç ve istekler neler? Bu soruların tüm çalışmanın temelini belirleyeceğini unutmamak gerekir. Amacı ve hedefleri belirledikten sonra sıra en uygun şirketi bulmaya gelir. Firma araştırması yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü mobil uygulama yazan binlerce firma içinden en iyisinin ve en uygun olanının seçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda profesyonel ve donanımlı bir ekibe sahip firmanın da bulunması gerekmektedir. Çalışılacak olan firma hedefleri istekleri ve mobil uygulamayla ilgili beklentileri karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Mobil uygulama yazan şirketler içinden bir seçim yaparken kalite unsuru, daha önce hayata geçirilmiş projeler, şirketin sundukları ve çalışma arkadaşları gibi pek çok maddeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Ekseriyetle firma seçimlerinde mobil uygulama fiyatlarıyla karşılaştırma yapılır. Firmalar içinden karşılaştırma yaparken ana kriter kati suretle kalite olması gerekir. Aksi takdirde, müşterilere günün her bölümünde rahatça ulaşmanın ve bulunulan sektörde büyük bir paya sahip olmanın yolu mobil uygulama yazmaktan geçer.

Mobil Uygulama Yaptırmak istiyor iseniz doğru adrestesiniz. Yazılım Cafe Ekibi IOS platformunda ve Android platformunda mobil yazılımlarınızı gerçekleştirmektedir. Sizlerde Mobil uygulama yaptırmak ve mobil yazılım geliştirme ihtiyacı duyuyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz

Gönder
1
Whatsapp Hattımızdan Sizlere Yardımcı Oluyoruz. Görüşmek İçin "Gönder"Tuşuna basabilirsiniz